İşlemler
İŞLEMLER

Tunay Gıda’nın Gat Foods IBBL’ye Satışı

Türkiye’nin öncü yatırım hizmetleri ve varlık yönetim grubu ÜNLÜ & Co’nun alıcı taraf finansal danışmanlığını üstlendiği işlemde, organik meyve suyu konsantresi ve meyve püresi üretim sektörünün önemli oyuncularından Tunay Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ‘nin (“Tunay Gıda”) çoğunluk hisselerinin, aynı sektörde dünya çapında faaliyet gösteren Gat Foods -International Beer Breweries Ltd’ye (“Gat Foods[1]IBBL”) satışı ile ilgili hisse satışsözleşmesi imzalandı.

Satış işlemi ile Tunay Gıda, Gat Foods- IBBL çatısı altında büyümesini sürdürecek. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan ÜNLÜ & Co Kurumsal Finansman Yönetici Direktörü Zeynep Koçak, “Türkiye’deki önemli sektörlere ve bu sektörlerin önde gelen şirketlerine olan yabancı yatırımcı ilgisinin devam ettiğini görüyoruz. Meyve suyu konsantresi ve püresi üretim alanında gerçekleşen bu önemli işlemi, Gat Foods danışmanı olarak başarıyla sonuçlandırmış olmaktan dolayı mutluyuz. Bu işlem, Gat Foodsile aynı sektörde tamamladığımız ikinci işlem olmakla birlikte, Türkiye M&A pazarının kısa ve orta vadede hareketli geçeceğine dair beklentilerimizi güçlendiriyor.” dedi.

Tunay Gıda Hakkında

Tunay Gıda, Türkiye'nin önde gelen konvansiyonel ve organik meyve suyu konsantresi ve meyve püresi üreticisidir. Sürekli genişleyen ürün yelpazesi ve uluslararası düzeyde tanınan düzenli müşteri portföyü ile Tunay Gıda, 2004 yılından bu yana sertifikalı organik ürünleri ile dünya çapında bir tedarikçidir.

Üretim tesisi Erzincan’da olan Tunay Gıda, üretiminin büyük bölümünü başta Avrupa ve Amerika olmak üzere yurt dışı pazarlara satmaktadır.

Gat Foods- IBBL Hakkında

Gat Foods, içecek ve tahıl sektörleri için gelişmiş hammadde sağlayan, entegre, teknoloji tabanlı meyve çözümleri sunan küresel bir tedarikçidir. 1942 yılında kurulan Gat Foods 70 ülkede çözümler sunmaktadır.

Gat Foods-IBBL, yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren Central Bottling Company’nin çatısı altında yer almaktadır.

ÜNLÜ & Co’nun Kurumsal Finanman Çözümleri

ÜNLÜ & Co, Türkiye'nin önde gelen yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu olarak, kurumsal finansman, şirket birleşmeleri ve devralmaları (M&A) alanlarında önemli bir uzmanlık ve deneyim birikimine sahiptir. 1996 yılında kurulan şirket, bugüne kadar gerçekleştirdiği 132 başarılı işlem ve 18 milyar ABD dolarını aşan toplam işlem boyutu ile Türkiye'nin lider birleşme ve satın alma danışmanı olarak kabul edilmektedir.

ÜNLÜ & Co, sermaye piyasaları işlemlerinde de etkileyici bir geçmişe sahip olup, 2010 yılından bu yana gerçekleştirdiği işlemlerle %24 pazar payına ve 3,1 milyar dolarlık bir işlem hacmine ulaşmıştır. Borçlanma aracı ihracı, yapılandırılmış finansman ve proje finansmanı gibi alanlarda da sağlam bir konuma sahiptir.

Şirket, ayrıca teknoloji girişimlerine ve yatırımcılara uçtan uca danışmanlık hizmeti sunan bir Teknoloji Startup Danışmanlık İttifakı'na sahiptir. 500'e yakın çalışanıyla İstanbul merkezli olan ÜNLÜ & Co, Türkiye'nin yanı sıra New York ve Londra'da da faaliyet göstermektedir.

ÜNLÜ & Co'nun başarısı, çeşitli ödüllerle de tanınmıştır. Euromoney, EMEA Finance ve Mergermarket gibi kuruluşlar tarafından verilen birçok ödül, şirketin finans sektöründeki lider konumunu ve mükemmelliğini teyit etmektedir.