İşlemler
İŞLEMLER

Tat Gıda’nın %49 Hissesinin Memişoğlu Tarım’a Satışı

Türkiye’nin öncü yatırım hizmetleri ve varlık yönetim grubu ÜNLÜ & Co’nun Koç Holding’in satıcı taraf finansal danışmanlığını üstlendiği işlemde, salça, domates ürünleri, sos, konserve, turşu ve hazır yemek üretimi ile Türkiye’nin en büyük gıda şirketlerinden ve önde gelen gıda markalarından olan Tat Gıda Sanayi A.Ş.’nin (“Tat Gıda”) %49 hissesinin, Memişoğlu Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi’ne (“Memişoğlu Tarım”) satışına ilişkin sözleşme imzalandı. Rekabet Kurumu onayı ve ilgili diğer ön koşulların gerçekleşmesiyle birlikte devir tamamlandığında Tat Gıda, Memişoğlu Tarım hissedarlığı altında yerel Ve global piyasalarda büyümesini sürdürecektir.

Gıda sanayii için önem arz eden bu imzaya aracılık eden ÜNLÜ & Co Kurumsal Finansman Yönetici Direktörü Simge Ündüz “Koç Holding’in finansal danışmanı olarak başarıyla yürüttüğümüz bu işlemde, Türkiye’nin en eski ve sevilen markalarından Tat Gıda’nın %49 hissesinin devrine dair satış anlaşmasının imzalandığını duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Satış sürecinde danışman olarak sergilediğimiz uzmanlık ve kararlılığın, bu değerli işlemin gerçekleşmesine önemli katkı sağladığını düşünüyoruz.” dedi.

Satış işlemiyle ilgili görüşlerini paylaşan ÜNLÜ & Co Kurumsal Finansman Yönetici Direktörü Zeynep Koçak ise, “Kendi alanında pazar lideri konumu ile gıda sektörünün öncü markası Tat Gıda’ya yönelik bu stratejik işlemde Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından Koç Holding’in finansal danışmanlığını üstlenmek bizim için gurur verici. Türkiye’de alım-satım işlemlerinin hız kazanarak daha da artacağını öngörüyoruz ve bu alanda Türkiye’de ve global arenada lider markalar ve şirketlerle olan iş birliklerimiz artarak devam ediyor” dedi.

Satış Başarıyla Tamamlandı

Koç Holding, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yaptığı duyuruda, Tat Gıda Sanayi A.Ş. (Tat Gıda) hisselerinin satış sürecine ilişkin olarak 08.01.2024 tarihinde yapılan özel açıklamada belirtilen ön koşulların yerine getirilmesi sonrasında, Koç Holding, Arçelik, Aygaz ve diğer Koç Grubu şirketleri, Koç Ailesi bireyleri ve Koç Grubu'na bağlı vakıfların sahip olduğu, Tat Gıda'nın sermayesinin %49,04'ünü temsil eden hisselerin ve 15 adet kurucu intifa senedinin Memişoğlu Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi'ne satışının ve bu işlemlerin ödeme ve devir işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.

Ayrıca, devredilen %49,04'lük Tat Gıda hisseleri için belirlenen 80 milyon 915 bin 335,72 dolarlık pay devir bedelinin, kapanış tarihine göre hazırlanacak olan bağımsız denetimden geçmiş finansal tablolar üzerinden net borç ve net işletme sermayesi tutarlarına göre ayarlanacağı ifade edildi.