İşlemler
İŞLEMLER

Oba Makarna Halka Arzına Büyük İlgi

ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş. (ÜNLÜ & Co) liderliğinde gerçekleştirilen Oba Makarna'nın halka arzı başarıyla tamamlandı. 1966 yılından bu yana modern üretim tesisleri, teknolojik alt yapısı ve Ar-Ge'ye verdiği önemle sektörünün önde gelen kuruluşları arasında yer alan ve son 10 yıllık dönemde makarna ihracat şampiyonu olan Oba Makarna, halka arza talep toplama sürecinde yatırımcılardan 18,5 milyar TL tutarında talep aldı.

Halka arz kapsamında 47.204.809 nominal değerli paylar sermaye artırımı, 24.084.086 nominal değerli paylar ortak satışı olmak üzere toplam 96.336.345 nominal değerli payların satışı sonucunda toplam halka arz büyüklüğü 3,78 milyar TL olarak gerçekleşti. 39.24 TL fiyattan talep toplayan Oba Makarna halka arzına yaklaşık 3,4 milyon yatırımcıdan, tahsisat tutarının 4,9 katı talep geldi. Halka arz sonrası Oba Makarna’nın halka açıklık oranı yüzde 20,1 oldu.

ÜNLÜ Menkul Değerler liderliğinde 22-23 Şubat tarihlerinde 39.24 TL’den halka arz edilen Oba Makarna hisselerinin yüzde 49’u yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 1’i şirket çalışanlarına, yüzde 45’i yurt içi kurumsal yatırımcılara ve yüzde 5’i yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edildi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mahmut L. Ünlü, “Konsorsiyum liderliğini üstlendiğimiz, yatırımcılardan üst seviyede ilgi gören Oba Makarna halka arzıyla başarılarımıza bir yenisini daha ekledik. ÜNLÜ & Co olarak istikrarlı yapımız ve sektördeki güvenilirliğimizle aracılık faaliyetlerini yürüttüğümüz her halka arzı başarıyla taçlandırmaya devam ediyoruz. Gelecekte de liderlik vizyonumuzla sermaye piyasalarında önemli roller üstlenmeye devam edeceğiz. Borsamızda şirketlerimizin sayısının çoğalmasını hem işlem hacminin artması hem de yabancı yatırımcıların ilgisini çekmesi açısından önemli görüyoruz. Şirketlerimizin halka arz konusundaki stratejik girişimleri, onlara kurumsallaşma süreçlerinde ivme kazandırıyor, şirketlerin müşterileri, tedarikçileri ve finans kuruluşları nezdinde kredibilitelerinin artmasına yardımcı oluyor. Halka arzla şirketler sermayelerini daha da kuvvetlendirerek gerek ulusal gerekse uluslararası şirketlerle rekabet konusunda önemli bir avantaj sağlıyor. Bu süreçte şirketlerimizin yanında olduğumuz için gurur duyuyoruz. Oba Makarna halka arzında birlikte çalıştığımız tüm aracı kuruluşlara değerli katkıları için teşekkür ediyoruz” dedi.

ÜNLÜ & Co'nun Halka Arz Danışmanlığı Alanındaki Deneyimi

ÜNLÜ & Co, Birleşme ve Satın Alma Danışmanlığı alanında 132 işlem ve 18,4 milyar ABD doları tutarında işlem hacmi ile Türkiye'nin önde gelen kurumları arasındadır. Farklı sektörlerde geniş bir yelpazede hem işlem büyüklüğü hem de danışmanlık hizmeti verilen işlem sayısı bakımından zengin bir deneyime sahiptir.

ÜNLÜ & Co'nun Kurumsal Finansman Takımı, alanında lider profesyonellerden oluşur ve global etik standartlara uygun olarak müşterilerin ihtiyaçlarına ve tercihlerine uygun finansal çözümler üretir. Birleşme ve satın alma işlemlerinde benzersiz bir geçmişe sahip olan bu ekip, hem alıcı hem de satıcı taraflı işlemlerde dengeli bir müşteri portföyüne hizmet vermektedir.

Kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği başarılı işlemlerle sektördeki saygınlığını sürekli artıran ÜNLÜ & Co, Türkiye'nin önde gelen sanayi şirketleri, hizmet sağlayıcıları ve üreticilerinin global pazarda lider gruplarla stratejik ortaklıklar kurmasında kilit bir rol oynamaktadır.

Ödüllerimiz

Euromoney

 • Market Leaders 2022 - Investment Banking/Yatırım Bankacılığı-Türkiye Pazar Lideri
 • Awards for Excellence 2016 / 2019 - Türkiye’nin En İyi Yatırım Bankası
 • Awards for Excellence 2015 - Yılın En İyi Birleşme ve Satın Alma Danışmanı

EMEA Finance

 • Europe Banking Awards 2022 - Europe “Corporate Social Responsibility”, “Best M&A House-Turkey”, “Best Investment Bank-in Turkey”, “Best Debt House-Turkey” Ödülleri
 • Achievement Awards 2022 - Best M&A House-CEE Ödülü
 • Europe Banking Awards 2021 – “Best M&A House-Turkey”, “Best Investment Bank-in Turkey”, CEE/ CIS Bölgeleri “Financial Inclusion” Ödülleri
 • Europe Banking Awards 2020 - Türkiye’nin En İyi Birleşme & Satın Alma Şirketi Ödülü

Mergermarket

 • Avrupa M&A Ödülleri - Türkiye’de Yılın Birleşme ve Satın Alma Finansal Danışmanı

BV Awards

 • 2022, 2021, 2020 – “Best Investment Research Team-Turkey/ Türkiye- En İyi Araştırma Ekibi”

12th & 13th M&A Atlas Awards

 • Yılın Küresel Birleşme & Satınalma İşlemi - Gelişmekte Olan Ülkeler Yılın Yatırım Bankası
 • TSPB Sermaye Piyasaları Ödülleri
 • Satın Alma ve Birleşme İşlemleri Lideri-2020
 • Satın Alma ve Birleşme İşlemleri Lideri-2019
 • Toplumsal Değer Projesi (ÜNLÜ & Co Kadın Girişimciler Akademisi) -2019